Skip to main content

Sprowadzenie auta z aukcji leasingowych

W UE za pośrednictwem dealera samochodowego. Krok po kroku.

Zakup samochodu na aukcjach leasingowych w Europie ma wiele zalet w porównaniu z zakupem bezpośrednio w Polsce. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o gwarancji historii auta i oryginalności przebiegu lub niższej cenie, co szczegółowo omawialiśmy w poprzednim artykule "12 zalet kupna używanego auta na europejskich aukcjach poleasingowych".

Tutaj zaś skupimy się na całym procesie realizacji sprowadzenia twojego wymarzonego auta, zaczynając od pierwszego kontaktu z dealerem samochodowym, a kończąc na pierwszym pokonanym skrzyżowaniu już na polskich tablicach rejestracyjnych.

1. Określenie parametrów poszukiwanego auta

W trakcie pierwszego spotkania z dealerem samochodowym klient zostanie poproszony o podanie konkretnych wymagań co do poszukiwanego samochodu na aukcjach leasingowych. Te wymagania mogą dotyczyć: marki, modelu, typu nadwozia, budżetu, przebiegu, rocznika, pojemności silnika, rodzaju paliwa, rodzaju skrzyni biegów, koloru karoserii, kraju sprowadzenia, preferowanego wyposażenia.

Warto też pamiętać, że w przypadku, gdy lista wymaganych parametrów będzie długa, to proces poszukiwania może się wydłużyć, gdyż akurat taki samochód może nie pojawić się na aukcjach od razu. Przy czym nowe oferty samochodów są wystawiane codziennie.

Na przykład na Volvo XC60 drugiej generacji z silnikiem benzynowym, automatyczną skrzynią biegów, podgrzewanymi przednimi fotelami, w kolorze czerwonym można czekać nieco ponad miesiąc i nadal nie mieć pewności, że kwota licytacji nie zostanie przebita. W związku z tym dla sprawniejszego znalezienia i wygrania auta zaleca się określenie tylko priorytetowych wymagań.

auta z aukcji leasingowych

2. Przesłanie ofert wstępnych

Na tym etapie dealer samochodowy zabiera się do selekcji odpowiednich ofert na wszystkich dostępnych mu aukcjach zagranicznych. Klient otrzymuje 1-3 wyselekcjonowane oferty, które najbardziej pasują kryteriom wraz z łącznymi szacowanymi kosztami. Jeśli klient będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, dealer poszuka kolejnych ofert, które będą w lepszym stopniu spełniać oczekiwania klienta.

Zazwyczaj oferta wysyła się w postaci linku bezpośrednio z portalu aukcyjnego, w którym można podejrzeć sporo zdjęć auta, w tym też pokazujące każdą drobną wadę, ale oprócz tego raport rzeczoznawcy opisujący stan techniczny pojazdu i jego charakterystykę. Niekiedy też jest podana informacja o przeprowadzonej jeździe próbnej i jej wynikach.

3. Podpisanie umowy i wpłata depozytu

Po zatwierdzeniu przez klienta oferty aukcyjnej zawierana jest umowa na sprowadzenie pojazdu z aukcji leasingowych z Europy, gdzie są określone między innymi: przedmiot umowy, szczegóły zlecenia, czas trwania, wynagrodzenie dla wykonawcy oraz inne niezbędnie warunki. Niezależnie od sytuacji podpisanie umowy jest koniecznością, ponieważ pozwala ona chronić prawa obu stron.

Wobec tego dealer samochodowy będący zleceniobiorcą zobowiązuje się do rzetelnego wykonywania usługi, co polega na dokładnym sprawdzaniu każdego auta przed licytacją, przestrzeganiu terminów, a w razie nieprzewidzianych opóźnień bądź innych kłopotów niezwłocznym informowaniu o tym klienta. Natomiast klient będący zleceniodawcą zobowiązuje się najpierw do wpłaty depozytu oraz do kupna auta, którego stan zaakceptował wcześniej.

Depozyt wpłaca się od razu po podpisaniu umowy, w formie gotówki lub przelewu. Jego wysokość zależy od warunków dealera. Zazwyczaj też depozyt jest później wliczony w końcową cenę samochodu.

Należy również mieć na uwadze, że do ceny pojazdu będzie doliczona prowizja dealera samochodowego, wyliczaną w formie stałej kwoty lub procentu od wartości samochodu.

aukcja samochodów bca

4. Przesłanie ofert aukcyjnych i udział w licytacjach

Dealer bierze udział w licytacjach po wcześniejszym uzgodnieniu z klientem konkretnego pojazdu, a także ostatecznym podsumowaniu kosztów "na gotowo". Pracownik firmy dealerskiej dokładnie sprawdza każdy samochód pod względem bezwypadkowości, stanu wizualnego wewnętrznie i zewnętrznie, posiadanych dokumentów, w tym historii serwisowej, stanu technicznego określonego w raporcie rzeczoznawcy itd. Dopiero po zaakceptowaniu stanu ogólnego pojazdu dealer może zalecić klientowi udział w licytacjach.

Istnieją dwa typy licytacji: zamknięte i otwarte. Zamknięte polegają na wpisywaniu maksymalnej kwoty, którą klient jest gotów zapłacić, ponieważ kwoty od innych dealerów nie są widoczne. Zwiększa to szanse na wygraną, a jednocześnie mieści się w budżecie klienta. Natomiast otwarte są widoczne dla wszystkich, co umożliwia podniesienie kwoty w dowolnym momencie. Co do zasady ten typ aukcji spotyka się najczęściej. W przypadku aukcji otwartych, jeśli kwota klienta przebije wszystkie inne, dealer samochodowy dowie się o tym natychmiast po zakończeniu aukcji.

W przypadku zaś licytacji zamkniętych potwierdzenie wyniku aukcji jest wysyłane pocztą elektroniczną.

5. Opłata faktury i transport

Po wygraniu licytacji dealer ma 2 dni kalendarzowych na opłacenie faktury wystawionej przez portal aukcyjny, a z kolei klient opłaca fakturę zawierającą ostateczne koszty wystawianą przez dealera. Warto wziąć pod uwagę, że do wartości pojazdu zostanie doliczona prowizja aukcji. Jej kwota zależy od portalu aukcyjnego i z reguły znajduje się w przedziale od 200 i aż do 800 euro.

Dopiero po otrzymaniu płatności firma aukcyjna zaczyna proces przekazania samochodu. Składa się to z wyrejestrowaniem auta z bazy krajowej i przygotowania dokumentów do odprawy. Niestety dealer samochodowy nie ma wpływu na czas realizacji danego etapu, więc zdarza się, że trwa to nawet do miesiąca.

Po otrzymaniu potwierdzenia, że pojazd jest gotowy do odbioru, dealer organizuje jego optymalny transport, korzystając z usług sprawdzonych przewoźników. Koszt i czas dostawy będą jednak zależały od miejsca, w którym stoi auto.

Na przykład, przewóz auta z północy Niemiec będzie kosztował przeciętnie do dwóch tygodni. Następnie każdy samochód importowany z UE do Polski (w ramach WNT) jest objęty obowiązkowym podatkiem akcyzowym, a jego wysokość zależy od wartości auta oraz pojemności i rodzaju silnika.

Otóż w przypadku aut o pojemności silnika do 2.000 cm3 do zapłaty będzie 3,1% wartości pojazdu oraz 18,6%, jeśli pojemność silnika jest wyżej 2.000 cm3. Z drugiej strony auta hybrydowe o napędzie spalinowo-elektrycznym są objęte 50% zniżką, czyli do zapłaty będzie jedynie 1,55% wartości pojazdu, z kolei samochody elektryczne są z niego zwolnione. Przy czym zapłata podatku spoczywa na dealerze.

6. Obiór auta gotowego do rejestracji w Polsce

Samochód pokonuje długą trasę z jednego z krajów Europy autotransporterem i wreszcie przyjeżdża na plac postojowy dealera. Na placu pracownik firmy dokładnie sprawdza auto pod kątem wad, wykonuje zdjęcia, sprawdza grubość lakieru, a po potwierdzeniu stanu informuje klienta o przybyciu jego wyczekiwanego samochodu. Dealer zleca również wykonanie badania techniczne auta, którego koszt wynosi 100 zł.

Na koniec klient odbiera swój samochód wraz z pakietem dokumentów w celu jego dalszej rejestracji w Wydziale Komunikacji. Za to klient zapłaci 161,50 zł, decydując się na zwyczajne tablice rejestracyjne.

Do rejestracji potrzebne będą takie dokumenty jak:

  • wypełniony wniosek
  • faktura sprzedażowa od dealera (wystawiona w języku polskim)
  • dowód zapłaty akcyzy
  • dowód pozytywnego przeglądu technicznego
  • zagraniczny dowód rejestracyjny
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne, a w przypadku ich braku podpisane oświadczenie dealera, że samochód został sprowadzony bez tablic

Należy także pamiętać, że w dniu rejestracji auta w Polsce, podlega on natychmiast obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, więc nie trzeba tego lekceważyć.

Mamy nadzieję, że po naszych szczegółowych wyjaśnieniach proces sprowadzenia samochodu z aukcji leasingowych stał się dla Ciebie przejrzysty. Jeśli więc zainteresowałeś się zakupem samochodu z aukcji, skontaktuj się z nami. Nasze wieloletnie doświadczenie w połączeniu z koncentracją na specyficznych oczekiwaniach każdego klienta sprawią, że nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na zakupie preferowanego auta, ale również będziesz miał pewność pod kątem jego stanu technicznego oraz historii.

Dziękujemy,
Zespół Autogood